Bučková
Túra

Bučková a Tri stodôlky

08. 06. 2020
V tejto neopozeranej malokarpatskej lokalite medzi Kuchyňou a Rohožníkom si pozrieme kopec Bučková so zakrpatenými dubmi a kratšie skalné pásmo Tri stodôlky.

Cez pandémiu práca síce stojí, ale na druhej strane sa s deťmi pravidelne cez pracovný a školský deň vyberáme niekam do lesa. Tentokrát sme sa rozhodli spoznať lokalitu bez značiek medzi Kuchyňou a Rohožníkom. Je tu toľko zaujímavostí, že sme ich ani náhodou nemohli stihnúť všetky v jeden deň.

Trasa

Rohožník, Baďura (horáreň) – Tri stodôlky (Tri stodúlky) – Bučková – Baďura (horáreň)

Za Rohožníkom odbáčame, zatiaľ autom, po modrej značke k rázcestníku Baďura, horáreň. Tu nechávame auto a vyberáme sa na asfaltovú cestu doprava. Na druhej výraznej zvážnici ju zasa opustíme. V teréne vyzerá všetko podľa očakávania. Z asfaltky odbočíme na veľkú lúku s posedom. Vedie k nemu vysoký vratký rebrík a hamujem deti, aby tam neliezli. Nie že by som im nedožičila zábavy, ale aby sa mi nedolámali.

Mierne stúpame hore okrajom lúky a potom mladinou. Vyjdeme na spodnom okraji menšieho rúbaniska, kde je nízky posed. Sem im dovolím vyliezť bez obáv. Je to skôr preliezka než posed. Deti vytiahnu nejakú tyčinku, keďže jedenie vonku je ich obľúbená činnosť, potom pokračujeme ďalej. V pláne sú najprv skaly, cestou dole duby.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Cestou minieme dva ďalšie posedy, deti ich s radosťou využívajú na šantenie. Potom nás už zvážnica privedie pod pásmo skaliek Tri stodôlky. Mne ako rodenej Záhoráčke sa viac páči Tri stodúlky, ale budeme spisovní. Skalka zvážnice podchádza, pozrieme ich teda od konca. Na hrebeňovku si s deťmi netrúfam, vraciame sa kúsok popod a potom vychádzame do sedla medzi skalkami. Odtiaľto sa dá vyliezť na skaly celkom bezpečne, takže aj deti si prídu na svoje. Pod skalami a aj priamo na nich rastú stromy, je to tu pekné, akurát mi chýbajú výhľady. Darmo preleziem celú skalu, výhľady nikde. Snažím sa niečo k tomu nájsť v našej mape a vychádza mi z toho, že ešte niekde pod zvážnicou je Lacova skala, z ktorej zrejme výhľad je. Z istých dôvodov sme však časovo obmedzení, takže môžeme ísť len na jednu prírodnú atrakciu. A rebríček jednoznačne vyhrávajú duby v jarnom šate.

Vraciame sa teda zo skál na zvážnicu. O chvíľu sme v zákrute, kde zavelím priamo hore na kopec Bučková (nie, nie Dubová, aj keď tu rastú). Moja mama si už zvykla, že nechodíme len po turistických značkách, dokonca aj že nechodíme po chodníkoch, takže sa bez slovka reptania s nami driape strmým kopcom. Pomáhame si zvieracími prťami. Deti sú nanešťastie veľmi hlučné, takže nevidíme ani veveričku, ale zjavne tu žije veľa zvierat. Pod stromami je to podupané a vyčistené ako v kurníku, všade množstvo chodníčkov.

Vyštveráme sa na kopec pod samotný vrchol. Stromy mi tu úplne vyrazia dych. Sú všelijako poskrúcané do priam umeleckých tvarov. Estetický zážitok. Až mi je zle, keď si predstavím, že toto nie je žiadna rezervácia. Dúfam, že to tu je dostatočne nedostupné.

Zo športového hľadiska by sme boli na vrchole kopca asi o sedem minút, ale reálne trvá asi polhodinu, kým poobdivujeme a pofotíme všetky duby. Oproti máme Vysokú, po ľavej ruke kopec Zámok.

Večer na FB pri fotkách z výletu prebehla diskusia, či tu naozaj rastú duby alebo aj buky, podľa mňa tu sú aj buky, tak si dovoľujem pripojiť komentár Petra Puchalu, riaditeľa Správy CHKO Malé Karpaty: "Bučková a Zámok tvoria komplex kyslomilných dubín na exponovaných svahoch. To ale nevylučuje, že tam nemôžu byť vtrúsené aj nejaké buky. Ide o staré porasty a niektoré jedince tam sú veľmi zaujímavé."

Aj výhľady od vrcholu sú pekné. Vôbec sa mi odtiaľto nechce. Keď sem nabudúce prídem preskúmať ďalšie zaujímavosti, presne sem pod vrchol si vyleziem a budem tu sedieť a sedieť. Ale teraz sa musíme pohnúť ďalej. Zbiehame z kopca opačnou stranou, teda ďalej akoby po hrebeni. Schádzame lesom, keď tu zrazu vpravo zbadáme akéhosi krokodíla s plochou papuľou. Maťko ide drevené zviera hneď preskúmať.

Potom ešte chvíľu klesáme do sedielka. Odtiaľto zbadáme peknú lúčku, a tak ešte zamierime na výbežok Bučkovej. Je tu tak krásne, že rozbaľujeme posledný dnešný piknik. Z lúky máme pekné výhľady na Vápennú.

Aj tento kopec je porastený peknými dubmi. Obdivujem ich cestou dole. Zliezame strmým kopcom okolo zvieracieho bahniska rovno na zvážnicu. Dúfala som, že mi ešte vyjde čas na susednú Jankovú, kde rastie prales, ale nestihla som. Pralesové zvyšky sú v okolí štyri, chcem ísť aj na kopec Zámok, plus tu sú zvyšky hradu nad Kuchyňou. Dnes len zbiehame k autu, ale snáď sa sem skoro vrátim.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 7 príspevkov
Bučková a Tri stodôlky 13/09/20 20:33 7 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Tematínsky hrad a Tematínska lesostep Alebo mrazivý novembrový slnečný kúpeľ. Sobotnú ozdravnú vychádzku sme si naplánovali v papučiach a s teplým čajom v piatok večer. Kubko navrhol hrad Tematín v Považskom Inovci, ktorý je od Bratislavy približne hodinku jazdy autom. Aby sme sa aj … » viac včera Daniela Mäkká Považský Inovec
Túra Na Kráľovu hoľu cez Kráľovu skalu Na ikonickú Kráľovu hoľu vedie viacero značiek. My sme sa na ňu vybrali po zelenej z Telgártu, cez Kráľovu skalu, ktorá mala byť pôvodne cieľom detskej túry. No naši chlapci dali ... » viac 23/11/20 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Túra Plavecký Peter – Buková na popoludnie Názov zľahka odkazuje na sériu kratších túričiek, ktorú sme uverejňovali už veľmi dávno. V tomto prípade ide skôr o túru na dopoludnie, no koncept je rovnaký. Opúšťame záhorácku ... » viac 16/11/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Najnovšie články autora
 
Túra Na Kráľovu hoľu cez Kráľovu skalu Na ikonickú Kráľovu hoľu vedie viacero značiek. My sme sa na ňu vybrali po zelenej z Telgártu, cez Kráľovu skalu, ktorá mala byť pôvodne cieľom detskej túry. No naši chlapci dali najavo, že už si nechcú kopec s vysielačom obzerať len … » viac 23/11/20 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Túra Plavecký Peter – Buková na popoludnie Názov zľahka odkazuje na sériu kratších túričiek, ktorú sme uverejňovali už veľmi dávno. V tomto prípade ide skôr o túru na dopoludnie, no koncept je rovnaký. Opúšťame záhorácku ... » viac 16/11/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra Z Vyšných Hágov do Smokovca cez Batizovské pleso Batizovské pleso leží priamo na Tatranskej magistrále medzi Sliezskym domom a sedlom pod Ostrvou. Hoci magistrála je dosť frekventovaná, nikdy pri ňom nie je toľko ľudí, aby tu nebolo ... » viac 09/11/20 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Bučková a Tri stodôlky 13/09/20 20:33 7 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty (CHKO Malé Karpaty)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 545 m n. m. – Bučková / Tri stodôlky (Tri stodúlky)

  • min: 285 m n. m. – Baďura, horáreň

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 483 m

  • klesanie: 483 m

 • Vzdialenosť
  • 8 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 25.04.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.4383 ° SŠ
   dĺžka: 17.2056 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.4383 ° SŠ
   dĺžka: 17.2056 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Malacky (vlak, bus) - Rohožník (vlak, bus, parkovanie pri horárni Baďura)


1.45 (0.82)