Tatry pre deti
Recenzia

Tatry pre deti

07. 08. 2019
S detvákmi počas upršaných prázdninových dní zájdeme aj do Dobrej hračky, sympatickej herne v Tatranskej Lomnici. Pri pokladni si všimnem kôpku knižiek vydavateľstva Dajama, známej edície Výlety s deťmi. Vezmem jednu do ruky a čítam Tatry pre deti. Už ju nepustím. Som zvedavá, čím ma prekvapí.

Aj naša redakcia sa teší z príspevkov autorov, ktoré opisujú trasy vychádzok či túr vhodných pre deti vo Vysokých Tatrách. Veď miest pre ich vyšantenie v krásnej čistej prírode je veľmi veľa, no najmä nepravidelní návštevníci Vysokých Tatier o nich vedia veľmi málo. Preto sa veľmi teším, že autorská dvojica Viera Poláková a Daniel Kollár sa zamerali práve na toto pohorie.

Technické údaje

Knižka vyšla v roku 2019 ako 310. publikácia vydavateľstva DAJAMA, počet strán je 144, rozmer 130 x 218 mm, mäkká väzba. Obsahuje 200 farebných fotografií od štrnástich autorov. Na fotografii na obálke sú dve malé turistky pri Popradskom plese.

Obálka je modrej farby s ikonou v pravom hornom rohu - malý a veľký turista a malý a veľký cyklista. Doplnkom knihy je maľovaná mapa Vysokých Tatier s vyznačenými výletmi. Kniha a mapa sú vložené do plastového obalu a vytvárajú spolu jeden celok.

V úvode

Daniel Kollár predstavuje knižku, ktorá ponúka 25 najkrajších výletov pre deti v Tatrách a ich bezprostrednom okolí. Detskému čitateľovi a jeho rodičom predstavuje zaujímavé tatranské zákutia vhodné na návštevu a trávenie voľného času.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Poďme spolu prelistovať knižku:

 • Názov kapitoly - podľa lokality a aj podľa zaujímavosti pre deti. Napr. Vychádzka k vodopádu Skok má podnázov Za závojom víl, vysvetlenie nám ponúkne Povesť o vodopáde Skok.
 • Dĺžka kapitoly - 4 až 6 strán.
 • Ikonka v ľavom hornom rohu hovorí o tom, či pôjdeme pešo alebo na bicykli, pre malých cyklistov sú tu 4 pekné trasy, ostatné sú určené peším turistom.
 • Základné informácie o trase sú uvedené v okienku pod predstavením trasy, dlžka trasy, prevýšenie. Čas a obtiažnosť sú len informatívne, nakoľko deti rôzneho veku potrebujú rôzny čas, preto je dôležité, aby rodičia vyberali trasy, resp rôzne varianty trás podľa výkonnosti svojich detí.
 • Spestrením putovania tatranskými chodníkmi sú náučné chodníky, veveričie parky, lanové dráhy, informačné tabule…
 • Modré rámčeky ponúkajú zaujímavosti prírodné, či historické. Rámčeky Viete, že… nás tiež poučia o tatranskej histórii.
 • Rámčeky s praktickými informáciami ponúkajú informácie o cenách vstupeniek, cestovných lístkov či otváracích hodinách.
 • Každú kapitolu spestrí legenda či povesť.
 • Na konci knižky nájdeme aj Kvíz o Tatrách pre deti.

Pod Krivý vrch

Mňa veľmi potešila hneď prvá kapitola Pod Krivý vrch - je to vychádzka k Rakytovským plieskam, deti sa tu dozvedia, čo urobil vietor s tatranským lesom, ako sa s tým príroda vyrovnáva, zároveň si môžu obzrieť Kriváň či výhľady na kráľovohorskú časť Nízkych Tatier. Kriváň sa kedysi zamiloval do Kráľovej hole, ktorá jeho lásku opätovala. Dlho predlho si vymieňali zamilované pohľady a napokon z ich lásky vzniklo dieťa - Váh. Biely Váh pramení pod Kriváňom a Čierny Váh pod Kráľovou hoľou. Pri Kráľovej Lehote sa stretávajú a vytvárajú Váh.

Záver

Knižku odporúčam rodinkám s deťmi ako skvelú studnicu nápadov na trávenie prázdninových dní vo Vysokých Tatrách. Je určená deťom všetkých vekových kategórií. Veľkosťou je knižka vhodná aj do turistického batoha, a tak čítanie zaujímavostí či rôznych legiend môže spestriť nejeden piknik v prírode alebo skrátiť čakanie na zaslúžené parené buchty na chate či v cieľovej kolibe. V mape si následne môžu deti vyznačiť miesta, ktoré už navštívili či plánovať ďalšie krásne tatranské dni. Škoda len, že som ju v Tatrách nenašla všade tam, kde návštevníci chodia po informácie.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Tatry pre deti 07/08/19 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Na Kráľovu hoľu cez Kráľovu skalu Na ikonickú Kráľovu hoľu vedie viacero značiek. My sme sa na ňu vybrali po zelenej z Telgártu, cez Kráľovu skalu, ktorá mala byť pôvodne cieľom detskej túry. No naši chlapci dali najavo, že už si nechcú kopec s vysielačom obzerať len … » viac 23/11/20 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Túra Plavecký Peter – Buková na popoludnie Názov zľahka odkazuje na sériu kratších túričiek, ktorú sme uverejňovali už veľmi dávno. V tomto prípade ide skôr o túru na dopoludnie, no koncept je rovnaký. Opúšťame záhorácku ... » viac 16/11/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra Z Vyšných Hágov do Smokovca cez Batizovské pleso Batizovské pleso leží priamo na Tatranskej magistrále medzi Sliezskym domom a sedlom pod Ostrvou. Hoci magistrála je dosť frekventovaná, nikdy pri ňom nie je toľko ľudí, aby tu nebolo ... » viac 09/11/20 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený turista. S týmto heslom v sobotu ráno chalani mudrujú nad … » viac 26/10/20 Daniela Mäkká Malé Karpaty
Recenzia Hrady pre deti - 1.diel Slovensko je krajina mimoriadne bohatá na hrady, tie čarovné miesta na kopcoch, kde je možné popustiť uzdu fantázii. Niektoré sú krásne zachované, môžeme na nich stráviť veľa času na ... » viac 23/06/20 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Túra Chata pod Soliskom a Škutnastá poľana s bábom Keď príde do hôr jeseň a začne farbiť všetko svojou pestrou paletou, každý okamih v nej strávený je dvojnásobne krásny. Pre mňa bol taký posledný septembrový deň v roku 2016, ktorý ... » viac 17/06/19 Daniela Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Tatry pre deti 07/08/19 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Výrobca
  • Daniel Kollár a Viera Poláková, vydavateľstvo DAJAMA

 • Materiály
  • kriedový papier

 • Infocena
  • 13,93 €

 • Obchody
  • http://www.dajamabooks.sk/index.aspx?PageType=1&Kod=555&Kateg=8

 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.

0.79 (0.3)