Túra

Nýdek – Veľká Čantoryje s deťmi

10. 06. 2019
Koncom augusta 2018 má mladšia dcéra Vilma 8 týždňov a za sebou prvý alpský výlet. Staršia dvojročná Dita je už skúsená turistka. O dva týždne na to trávime predĺžený víkend v Mostoch u Jablunkova, hneď za slovenskou hranicou. Po výlete na Girovú a upršanom dni na Trojmedzí má byť opäť pekne, a tak sa rozhodujeme pre turistický výlet na Veľkú Čantoryju (po česky Velká Čantoryje), hraničný vrchol a najvyšší bod Sliezskych Beskýd.

Velká Čantoryje (995 m) je obľúbený turistický cieľ. Lákadlom je najmä 29 m vysoká rozhľadňa rovno na vrchole, ktorá poskytuje pekný kruhový výhľad do troch štátov – ČR, Poľska a aj na Slovensko. Tiež nechýba možnosť občerstvenia, ktorú popíšem ďalej v článku. Prevahu medzi návštevníkmi majú turisti z Poľska, keďže z mestečka Ustroń vedie lanovka až takmer pod vrchol Čantoryje (od hornej stanice lanovky to je na vrchol asi 30 minút chôdze).

Dočítala som sa (na slušne spracovanej wiki stránke), že zvláštne znejúci názov „Čantoryje“ môže mať až tri rôzne pôvody. Prvý – vrchol bol miestom rozrývaným čertami (čartoryja), pričom táto teória je podporovaná aj miestnymi povesťami, v ktorých je hora spájaná s diabolskými mocnosťami. Druhý – že názov je odvodený od latinského označenia zemežlče menšej (Centaurium erythraea Rafn), ktorá bola v tejto lokalite hojne rozšírená a domáci jej hovoril „čantoryjka“. A existuje aj tretie, nemenej zaujímavé vysvetlenie, a to že názov Čantoryje je odvodený od tatárskeho slova chan (v latinčine sa to vyslovuje ako čan) a latinského slova toreum. Keď vraj v 13. storočí prechádzali územím Tatári, tak na hore postavili svojmu chánovi stan (Chantorium). Nech je pravda akákoľvek, názov kopca znie naozaj zaujímavo. Ale poďme konečne na turistiku!

Trasa

Nýdek – pamätník J. Třanovského - chata na Čantoryji – Velká Čantoryje – Nýdek

Parkujeme na námestí v Nýdku. Je tu dostatočný počet parkovacích miest, ďalej je vjazd povolený len rezidentom. Čaká nás 10,5 km dlhá „Rytířská stezka“, pekný náučný chodník z Nýdku na Veľkú Čantoryju a okruhom naspäť do Nýdku. Nás budú cestou sprevádzať nielen cedule náučného chodníka, ale aj kešky.

Stúpame asfaltkou pomedzi domy po červenej značke. Po chvíli sa červená značka pri krásnej drevenici odpojí od asfaltky a vchádzame popri potoku do menšieho lesíka. Po lesíku nás chodník vedie okrajom lúky, aby sme opäť vyšli na inej asfaltke. Na krátku chvíľu končí stúpanie, asi 200 metrov ideme po vrstevnici popri roztrúsených domoch. Potom stúpame opäť lesom, chvíľu chodníkom, chvíľu zasa asfaltom. Dvojročná Dita časť trasy pekne kráčala, teraz sa ale nesie v turistickom nosiči na Matúšovom chrbte. Dvojmesačná Vilma sa zasa nesie na hrudi mne, rovnomerné tempo ju uspalo. Míňame turistický prístrešok a prameň vody, ale nezastavujeme sa.

Prestávku si robíme ďalej, asi o 300 m dĺžkových a 100 m výškových, pri pamätníku Jiřího Třanovského (740 m). Stojíme pri zaujímavej skale, môžeme povedať, že pri „lesnom kostole“. Lesné kostoly sú miesta v beskydských lesoch, kde sa v časoch protireformácie (v 16. storočí) zhromažďovali evanjelici k tajným bohoslužbám. A jeden takýto lesný kostol je v miestnej časti Zakámen, spolu s pamätníkom J. Třanovského. Je to mierna zachádzka od značky, bez kešky by sme sem asi nezablúdili. J Třanovský žil a pôsobil aj na našom území, kto by mal chuť si o ňom viac prečítať, tak môže na tomto odkaze.

Pokračujeme ďalej príjemným širokým chodníkom k hraničnému hrebeňu. Cestou stretáme českých turistov s plnými taškami pravých hríbov. Aj im úprimne závidíme takú nádielku, s deťmi si veľké šance na hľadanie húb nedávame. Necelých 200 m výškových na necelom kilometri a sme na hrebeni, na horskej chate Čantoryje (950 m). Aj sa celkom tešíme, lebo deti začínali trochu mrnčať.

Chata leží na českej strane, štátna hranica s Poľskom prechádza rovno popred ňu. Ideme rovno do chaty, keďže sme hladní a smädní a chceme, aby si aj deti oddýchli (a tiež môj chrbát z nosenia Vilmy). Chata je taká zvláštna. Jesť sa dá v zastrešenej verande, ktorá nepôsobí veľmi útulne a kde cez otvorené dvere chaty dosť ťahá. Je tam pár stolov a dve okienka – pri jednom sa dá kúpiť pivo, pri druhom ostatné pochutiny, jedlo a iné nápoje. Do iných priestorov chaty je vstup zakázaný. Je tu plno, počuť najmä poľštinu. Platiť sa dá českými korunami aj poľskými zlotymi. So šťastím chytáme stôl, Matúš vystojí pivo, ja v dlhšom rade zasa jedlo. Dávame si kyselicu a „borůvkové knedlíky“, Vilma si pochutnáva na mliečku. Knedlíky sú inak výborné a vylepšujú nám dojem z chaty. S jedlom v žalúdku stúpa aj nálada celej rodiny. Vonku vykúka slnko, a tak si chvíľu povegetíme na hojdačke pred chatou.

Na vrchol Veľkej Čantoryje (995 m) to máme len kúsok širokým chodníkom, odhadom tak 500 m. Víta nás dominantná rozhľadňa, a tak ideme rovno hore. Rozhľadňa je prevádzkovaná českou spoločnosťou, pre vstup je potrebné si zakúpiť lístok. Tiež nie je otvorená non-stop, a preto odporúčam si vopred pozrieť otváracie hodiny na ich webe cantoryje.cz. Dita vystúpa na rozhľadňu sama, z čoho sa tešíme. Popozeráme výhľady najmä na okolité lesy, dnes to je lepšie na poľskú stranu smerom na Ustroň, česká strana je nejaká zaparená, a to už vôbec nehovorím o slovenskej, kam vôbec dnes nedovidieť. Ale neprekáža, pofotíme si panorámky a pokocháme sa aspoň blízkym okolím. Kto by chcel vedieť o výhľadoch viac, tak rovno na rozhľadni sú nafotené veľké panorámy aj s popismi jednotlivých kopcov. Dole pod rozhľadňou sú potom dva bufety – na českej strane český, na poľskej zasa poľský.

Dáme si ešte jednu pauzu kvôli keškám, a potom schádzame po hranici po červenej značke. Zostup je strmý a celkom kamenistý. Po asi 500 m sa odpája doprava naša rytierska trasa, značená je miestnym značením. Doteraz bolo okolo nás veľa poľských turistov, tu sme však sami. A je to aj vidieť. Po pár sto metroch prídeme do vyslovene hubového lesa. Dáme oči na stopky a čo nevidíme – aha, pravý hríb, takmer na chodníku! Veľmi sa tešíme, zbieranie hríbov nás baví. Rozhliadame sa okolo seba a je to zrazu ako v rozprávke, tam hríb, a tam ďalší, a tu tiež... normálne sme prekvapení – to tu dnes ešte nikto nešiel? V priebehu chvíle máme asi polovicu tašky, ktorú som našťastie so sebou zbalila.

Na výstupovú trasu sa pripájame kúsok pod pamätníkom J. Třanovského, návrat k autu je potom po rovnakej trase ako výstup. Celá trasa nám s prestávkami na kešky, jedlo a kochanie sa trvala asi 6 hodín. Dita veľa odkráčala po svojich, Vilma zasa veľkú časť výletu predriemala na mne. A my dospelí sme aspoň chvíľu mali zasa pocit nejakej turistiky. Výlet rozhodne odporúčam. Rozhľadňa je hlavný magnet a možnosť občerstvenia je pre rodiny s deťmi vždy vítaný bonus.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 6 príspevkov
Nýdek – Veľká Čantoryje s deťmi 19/07/19 16:28 6 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Hrebienok – Tatranská Lomnica Jarné prázdniny sme sa nakoniec rozhodli stráviť vo Vysokých Tatrách. Ako východiskový bod vyhrala Tatranská Lomnica, odkiaľ sa dá v pohode všade dostať vláčikom a nemusím riešiť presuny autom, ani plné parkoviská. A keď sme boli vo Vysokých … » viac 06/07/20 Martina Haratíková Vysoké a Belianske Tatry
Túra Hrad Uhrovec – okruh z Jankovho vŕšku s Jankom Keďže sa nerada vraciam rovnakou trasou, akou som išla do cieľa, ak je čo i len trošku možné urobiť si okruh, idem po tejto možnosti ako pes po údenom. V prípade hradu Uhrovec to nebolo ... » viac 30/06/20 Martina Haratíková Strážovské vrchy
Túra Kôprová dolina a Kmeťov vodopád Kôprová dolina spolu so susednou Tichou dolinou sú známe tým, že po vetrovej kalamite v roku 2004 sa ponechali na samovývoj. Do týchto miest nazrieme počas našej jarnej detskej túry. ... » viac 29/06/20 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Dunajské luhy – okolo Šulianskeho ramena Pandémia zamiešala aj našimi turistickými plánmi. Odporúča sa necestovať a nestretávať sa s inými ľuďmi ani so staršími príbuznými. Našťastie výlet do prírody je povolený, ale v blízkom okolí Bratislavy je zrazu priveľa ľudí a nájsť … » viac 12/05/20 Andrea Morongová Podunajsko
Túra Národný park Ojców Koncom marca 2019 sme na predĺženom víkende u susedov v poľskom Krakove. Po prvom dni spoznávania mesta a druhom dni v soľnej bani Bochnia, sa v tretí deň stretávame s našou poľskou ... » viac 04/05/20 Andrea Morongová Svet
Túra Potulky s deťmi v okolí Makova Koniec jesene trávime s Hiking.sk partiou v Makove. Je to oddychová chata, rokmi pribudli deti a ubudlo prejdených kilometrov. Prírodu však máme radi, a tak každý deň zvládame pekné ... » viac 24/02/20 Andrea Morongová Javorníky, Západné Beskydy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nýdek – Veľká Čantoryje s deťmi 19/07/19 16:28 6 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Západné Beskydy: Slezské/Sliezske Beskydy (Beski Śląski)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 995 m n. m. – Velká Čantoryje

  • min: 417 m n. m. – Nýdek

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 627 m

  • klesanie: 627 m

 • Vzdialenosť
  • 10 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 15.09.2018

 • Štart trasy
  • šírka: 49.6593 ° SŠ
   dĺžka: 18.7633 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.6593 ° SŠ
   dĺžka: 18.7633 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Chata Čantoryje

 • Doprava
  • Bystřice (vlak, bus) - Nýdek (bus, parkovisko na námestí)


1.43 (0.78)