Recenzia

Bratislava pre deti

11. 04. 2019
V minulom roku vydavateľstvo DAJAMA prinieslo na trh novú edíciu s názvom Výlety s deťmi. V prvej knižke Bratislava pre deti ponúka známe lokality v Bratislave a okolí na výlety s prihliadnutím práve na detského turistu. Autorská dvojica Daniel Kollár a Viera Poláková zmapovali 25 výletných lokalít, ktoré patria k najzaujímavejším miestam, kde si môžeme s deťmi užiť zábavu, poučenie, či šport.

Samozrejme že sa táto knižka hneď dostala aj do mojej knižnice. Väčšinu cieľov v okolí nášho mesta poznáme, možno práve preto som po nej siahla. Už prvá fotografia na obálke, malý vysmiaty špunt so šarkanom pod televíznou vežou, hovorí jasnou rečou, kto je pre autorov knižky na prvom mieste.

Technické údaje

Knižka vyšla v roku 2018 ako 303.publikácia vydavateľstva DAJAMA, počet strán je 120, rozmer 130 x 218 mm, mäkká väzba. Obsahuje 196 farebných fotografií od piatich autorov.

Obálka je fialovej farby s novou ikonou v pravom hornom rohu - malý a veľký turista a malý a veľký cyklista. Doplnkom knihy je maľovaná mapa Bratislavy a okolia s naznačenými výletmi. Kniha a mapa sú vložené do plastového obalu a vytvárajú spolu jeden celok.

V úvode

Daniel Kollár predstavuje novú edíciu Výlety s deťmi, ktorá bude mapovať najkrajšie trasy a lokality na Slovensku z pohľadu detí a s nimi spoznávať Slovensko pešo, na bicykli, autom, či pohľadom z výšky.

Bratislava pre deti je prvý dielom edície, ktorý ponúka 25 najkrajších výletov pre deti v Bratislave a jej bezprostrednom okolí. Množstvo informácií, textov, fotografií a ilustrácií je ideálnym námetom na plánovanie rodinných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi.

Na ďalšej dvojstrane je maľovaná mapa so všetkými výletnými miestami a číselným označením jednotlivých trás.

Kapitoly

Každá výletná trasa je zhutnená na 4, resp. 6 stranách. Okrem názvu lokality je každá kapitola pomenovaná ešte podľa nejakej zaujímavosti pre deti. Napr. vychádzka Na bratislavský hrad má podnázov K stolu naruby. Obsahuje veľkú fotografiu, technické informácie v rámčeku s drobnými ikonami, kde sa dozvieme informácie o dĺžke trasy, prevýšení, obtiažnosti a potrebnom čase, nechýba ikona turistu alebo cyklistu. V odseku Prístup je vždy viacero možností, ako sa dostať na uvedené miesto nielen autom, ale aj pešo, či na bicykli. Vo fialových rámčekoch sú uvedené zaujímavosti, či skrátené legendy. Ďalší rámček s názvom Viete, že… ponúka ďalšie zaujímavosti prírodného, resp. historického významu. Pokiaľ ideme na miesta s otváracími hodinami a vstupným (napr. hrady), tieto sú uvedené v rámiku Užitočné informácie. Nechýba viacero farebných fotografií.

Aj napriek tomu, že som Bratislavčanka a väčšinu miest poznám ešte z čias, keď sme boli rodičmi malých detí, dnes už ich navštevujeme s vnúčatami a stále nájdeme niečo nové, vznikajú nové náučné chodníky, nové cyklotrasy, nové zaujímavosti na klasických miestach.

Fotografie

Knižka obsahuje 196 plnofarebných fotografií rôznych veľkostí. Na väčšine z nich sú deti na bicykloch, pešo, či pri hre so zvieratkami alebo objavujúce prírodné krásy. Práve tieto fotografie dodávajú knižke autenticitu detskej radosti z pohybu, poznávania, či zaslúženého oddychu po túre.

Písaný kameň

Napr. pod číslom 11 som na maľovanej mape našla názov Písaný kameň, čo mi naozaj veľa nepovedalo. Preto otváram trasu číslo 11 s podnázvom Hľadanie tajomného kameňa. Je to výlet na Kačín s prechádzkou po včelárskom náučnom chodníku s názvom Karpatská včela. Skala s názvom Písaný kameň je spomienkou na udalosti z roku 1600, keď sa mesto dostalo do sporu s Mikulášom Pálffym o hranicu medzi jeho majetkami a územím mesta. Spor vyriešil až cisár Rudolf II., ktorý ako pevnú hranicu určil skalu ležiacu uprostred malokarpatských lesov. Do kameňa dal vytesať znaky oboch strán a letopočet 1600. No toto je pre mňa novinka a tak si ho musím pri najbližšej návšteve Kačína pozrieť.

Záver

Táto knižka je vhodným darčekom aj pre deti, na veľkej maľovanej mape si môžu obdĺžniky s číslom a názvom už absolvovanej trasy vyfarbiť, či podľa obrázkov si vybrať miesto, kam by radi išli na najbližší nedeľný výlet s rodičmi. Väčšie deti si už môžu čo to naštudovať vopred, cestou porozprávať mladším súrodencom. Na jej konci je aj Kvíz o Bratislave pre deti. Už teraz sa teším na ďalšiu knižku z tejto novej zaujímavej edície.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Bratislava pre deti 11/04/19 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Holica – na okraji Západných Tatier Tatranský národný park končí nenápadným vrcholom s názvom Holica. Bližšie upútal moju pozornosť túto jar, keď kvôli vírusu hľadám nejaké pokojnejšie miesto na túru. Je už mimo národného parku, takže netreba riešiť ani pohyb po … » viac 02/06/20 Soňa Mäkká Západné Tatry
Túra Okruh Jánošíkovými dierami so synom V Jánošíkových dierach sme boli naposledy na jeseň v roku 2012. Bol s nami vtedy aj náš Janino, len sme o ňom ešte nevedeli. A keďže si na svoj maternicový zážitok samozrejme ... » viac 01/06/20 Martina Haratíková Malá Fatra
Túra Zo Soriškej planiny na vrch Možic Sedíme pod pancierovým pozorovacím zvonom, Lucia aj so svojimi miniatúrnymi kamzíkmi šplhá po strmej lúke a celé Júlske Alpy aj s jazerom Bohinj máme ako na dlani. Sme ohromení a ... » viac 26/05/20 Jitka Švarcová Svet
Najnovšie články autora
 
Túra Chata pod Soliskom a Škutnastá poľana s bábom Keď príde do hôr jeseň a začne farbiť všetko svojou pestrou paletou, každý okamih v nej strávený je dvojnásobne krásny. Pre mňa bol taký posledný septembrový deň v roku 2016, ktorý som strávila na vychádzke v slnkom zaliatych Vysokých … » viac 17/06/19 Daniela Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Rozhľadňa Žalostiná s deťmi Kopaničiarska časť Záhoria smerom k hranici s Českou republikou je pre mňa neznámym miestom, z našej záhoráckej základne je to necelých 50 motoristických kilometrov. V májovú sobotu s ... » viac 23/05/19 Daniela Mäkká Biele Karpaty
Recenzia Bratislava pre deti V minulom roku vydavateľstvo DAJAMA prinieslo na trh novú edíciu s názvom Výlety s deťmi. V prvej knižke Bratislava pre deti ponúka známe lokality v Bratislave a okolí na výlety s ... » viac 11/04/19 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Bratislava pre deti 11/04/19 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Výrobca
  • Daniel Kollár a Viera Poláková, vydavateľstvo DAJAMA

 • Materiály
  • kriedový papier

 • Infocena
  • 12,95 €

 • Obchody
  • http://www.dajamabooks.sk/index.aspx?PageType=1&Kod=548&Kateg=8

 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.

0.91 (0.35)