Túra

S deťmi na Hundsheimer Berg

07.11.18
Rakúske mestečko Hainburg an der Donau leží v obzvlášť peknom prostredí. Okrem rieky disponuje atraktívnymi solitérnymi kopcami Braunsberg a Schlossberg, na druhom sa nachádza zrúcanina hradu. A pohľad na toto všetko si môžeme vychutnať z výbežkov hory Hundsheimer Berg, najvyššieho vrcholu Hainburských vrchov, ktoré sú geografickou súčasťou a v podstate ukončením Malých Karpát. Do fotopozitívnej lokality sme sa vybrali počas uplynulého babieho leta aj s deťmi.

Parkujeme na malom parkovisku pod hradom Schlossberg na Schlossbergstrasse. Odtiaľto prekľučkujeme uličkami na Carnuntumstrasse, ktorú pretína modrá značka vedúca od železničnej stanice. Aspoň teda v mape. V teréne značiek niet, ale chodník existuje a vedie presne tak ako značka v mape. Na priesečníku imaginárnej značky s chodníkom vidíme len pekne pokosenú trávnatú uličku medzi domami. Dlho váham, či sa tadiaľ vydať hore, nechcem liezť nikomu do dvora. Z ulice sa už ale nedá ďalej nikde rozumne odbočiť a tak to predsa len riskneme a rýchlo vybiehame hore. Zákaz tam nebol žiadny.

Vnoríme sa do lesa a strmo stúpame. Po pár metroch sme na zvážnici. Značka má podľa mapy pokračovať strmo hore, tak pokračujeme nenápadným chodníkom. Výšľap je hutný, Maťka musím držať za ruku. O asi 20 metrov sa pripájame na vychodenejší chodník, ktorý disponuje dvomi plechovými tabuľkami typickej rakúskej červeno-bielej značky. Prvými a poslednými na tejto trase, ale vieme predsa, že chceme ísť hore, tak nie je nad čím špekulovať. Onedlho si všimneme ešte fľak modrej farby na strome, tak sa poteším, že modrú v mape sme si úplne nevymysleli.

Trasa pomerne prudko stúpa listnatým lesom. Dávam pozor, aby sme neminuli vyhliadky, ku ktorým treba z hlavného chodníka odbočiť. Najprv sme našli len jednu. Opatrne sa usadíme na skalný výbežok, jedným okom strážime deti, druhým obdivujeme široký výhľad od nápadného kostola v Bad Deutsch Altenbergu cez rovnako nápadný most nad Dunajom až po strechy Hainburgu rovno pod nami. Decká nadšene výskajú, lebo máme super výhľad na železničnú stanicu a prichádzajúce vlaky. Aj loďky na Dunaji majú úspech. Braunsberg a Schlossberg nevidíme cez porast. Dlho sa tu nezdržiavame, lebo malí sú dosť divokí a tak sa štveráme naspäť na hlavný chodník. Cestou hore rozmýšľam, odkial Adina fotila výhľad aj s týmito dvoma kopcami a vravím mame, že sa tu ešte cestou dolu zastavíme a pohľadáme druhú vyhliadku.

Trasa vedie opäť lesom, onedlho sme pri drevenom smerovníku, na vrchol máme ísť doľava. Ešte kratšie stúpanie lesom a ocitneme sa na obrovskej lúke. Celá južná časť kopca je otvorená a máme výhľad na rovinu doďaleka, keďže pohorie tu končí (resp. začína).

Ešte pár metrov a sme hore. Hore znamená niekoľko lavičiek, za kríkmi ukrytá chata Hundsheimer Hütte a kríž s nápisom Gipfel (vrchol) a nadmorskou výškou. Nádherný deň vylákal von množstvo slovenských aj rakúskych návštevníkov, vedľa nás si sadá turista s pozdravom Jó napot, takže sa na sekundu cítim ako v časoch Rakúsko-Uhorskej monarchie.

Stoly pred chatou sú kompletne obsadené a vo vnútri tiež obeduje partia rakúskych turistov, takže chatu si nefotím, iba nakuknem a zaželám dobrú chuť. Zopár fotografií si môžete pozrieť v článku od Mira Sviteka. Chata pozostáva z malej predsienky a hlavnej miestnosti, neviem, ako často býva odomknutá.

Nakŕmime deti a vraciame sa. Ide to nepomerne rýchlejšie, jednak klesáme, jednak deti sa hrajú na autá. Kubko rozdeľuje pozície: “Ja som prvé najrýchlejšie auto, Maťko druhé najrýchlejšie auto, mamina tretie najrýchlejšie auto a babka, ty si starý veterán.” Autá musíme stále brzdiť, aby sa niekde nerozbili, ale aj tak sme veľmi rýchlo opäť na vyhliadke nad Dunajom. O pár metrov zbadáme druhú a nájdeme aj príslušný chodníček k nej, takže si konečne môžem pozrieť a vyfotiť to, čo som si našla vo fotogalérii. Ej, veru majú obyvatelia Hainburgu krásne romantické kopce.

Záverečnú pasáž cesty ideme tam, kam ukazuje plechová červená značka, vyjdeme o pár metrov iným vykoseným priechodom medzi domami a o chvíľočku sme spokojní s výletom na parkovisku.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 2 príspevky
S deťmi na Hundsheimer Berg 28/12/18 14:52 2 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Jaskyňa v Skalke - tip na výlet s deťmi na Spiši Našu trilógiu hľadania verejnosti voľne prístupných jaskýň Belianských Tatier a Spišskej Magury zavŕšime Jaskyňou v Skalke. Ide o poslednú sprístupnenú jaskyňu v rámci danej lokality. Neobmedzený pohyb pri pátraní nám zabezpečí fakt, že sa … » viac včera Roman Matkovčík Jaskyne
Túra Jesenné Grinavské jazerá Nie sú to síce žiadne veľhory, ale podhorie Malých Karpát na rozhraní lesa a vinohradov vie byť na jeseň veľmi príjemné na dopoludňajšiu vychádzku. Takto sme sa počas babieho leta s ... » viac 11/11/19 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra Važecká dolina s deťmi Uznávam, že názov článku je trochu zavádzajúci, keďže Važecká dolina je jediná z hlavných vysokotatranských dolín, ktorej dnom nevedie turistický chodník. Po jej západnom okraji ... » viac 04/11/19 Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Jesenné Grinavské jazerá Nie sú to síce žiadne veľhory, ale podhorie Malých Karpát na rozhraní lesa a vinohradov vie byť na jeseň veľmi príjemné na dopoludňajšiu vychádzku. Takto sme sa počas babieho leta s mamou a Maťkom vybrali do obľúbenej lokality nd Grinavou, … » viac 11/11/19 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra Náučný chodník Molpír s dieťaťom Oblasť Smolenického krasu je veľmi vďačná na turistiku. Už ako deti sme robili s mamou okruhy cez Havranicu, Záruby, Ostrý Kameň a Čertov žľab s bonusom vandrovania od a k železničnej ... » viac 07/10/19 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra NCH Rožok alebo ako sme išli s deťmi do pralesa Časť letnej dovolenky trávime v Uličskom Krivom, v Národnom parku Poloniny. Priamo nad obcou, tesne pri štátnej hranici s Ukrajinou, je prales Rožok, do ktorého vedie náučný chodník. V ... » viac 09/09/19 Soňa Mäkká Bukovské vrchy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
S deťmi na Hundsheimer Berg 28/12/18 14:52 2 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Kleinen Karpaten (Malé Karpaty) - Hainburger Berge/Hundsheim Berge – (Hainburgské vrchy/ Hundsheimské kopce)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 480 m n. m. – Hundsheimer Berg

  • min: 190 m n. m. – Hainburd an der Donau

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 367 m

  • klesanie: 367 m

 • Vzdialenosť
  • 5 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 14.10.2018

 • Štart trasy
  • šírka: 48.1408 ° SŠ
   dĺžka: 16.9473 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.1408 ° SŠ
   dĺžka: 16.9473 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Bratislava (vlak, bus) - Hainburg an der Donau (vlak, bus, parkovisko na Schlossbergstrasse)


0.35 (0.11)