Túra

Zo Zochovej chaty na Skalnatú so synom v nosiči

24.09.18
Malé nôžky by už kráčali, no veľkáči chcú ísť ďalej ako dovolí ešte Adamkova snaha chodiť. Vybrali sme sa na kopec, ktorý mám opozeraný už zo všetkých strán, no vždy zospodu, alebo z vrcholu iných kopcov. Prišiel čas na nápravu, vyrazili sme naproti vetru a modrej oblohe na kopec, ktorý v Malých Karpatoch patrí medzi vzácne 700-vky. Navštívili sme Skalnatú.

Trasa

Modra-Piesok, Zochova chata (453 m) – Čermák (590 m) – Skalnatá (704 m) – Čermák – Zochova chata

Novembrová jeseň

Dni sú stále kratšie a kratšie, preto aj výlety prispôsobujeme času, ktorý môžeme stráviť za svetla pod holým nebom. Na dnešnú túrku som sa naozaj tešila. Drobec už začína chodiť, byť vonku je pre neho viac ako autíčka poukladané v garáži a ešte stále sa rád nosí v nosiči. Poďme to využiť! Skalnatú milujem, a to oveľa skôr ako som ju vôbec stihla navštíviť.

Jesenný deň ako z rozprávky, autá sme odparkovali na Zochovej chate, kúsok nad Modrou. Známy turistický bod, z ktorého možno vyraziť takmer na všetky svetové strany do Malých Karpát. Koľkokrát sme sa tu ocitli, toľkokrát sme vyrazili iným smerom. Vyrážame po žltej značke, pomedzi chatky vchádzame do lesa. V lese už panuje hlboká jeseň, lístia po kolená. Neodolali sme, na chvíľu skladáme Adamka z nosiča, nech si aj on vychutná jesennú atmosféru.

Popri prehŕňaní sa v lístí zároveň čakáme na ďalších dvoch spoluturistov, ktorí nás zakrátko dobiehajú a v počte štyria dospelí, jedno ročné dieťa a dva psy pokračujeme smerom na Čermák. Miernym stúpaním zdolávame Čermákovú lúku (590 m) za trištvrte hodinku. Toto miesto je veľmi obľúbené pre kohokoľvek, kto má blízko k prírode, kto rád opeká alebo sa s deťmi šantí na lúke ukrytej v lese. Taktiež je to obľúbené miesto na trávenie noci pod holým nebom.

Nezastavujeme sa tu, síl máme dosť, preto pokračujeme a prechádzame na červenú značku. Na červenej značke treba byť obozretný, kúsok za Čermákom sa stáča prudko doľava a odchádza tak od zelenej trasy, ktorá chvíľu viedla súbežne s červenou. Na Skalnatú (704 m) to bude trvať ešte asi 40 minút, no všetky sily je potrebné sústrediť do posledného úseku. Ten totižto prudko stúpa a stúpanie končí až na vrchole kopca. Tento úsek ale určite nie je za trest, ale naopak, za odmenu, pretože popri naberaní dychu do pľúc sa už teraz môžeš kochať krásnymi výhľadmi do okolia.

Sme hore, na kopci Skalnatá. Na posledných pár metroch sme si zažartovali, troška som pobehla aj s Adamkom na hrudi. Nech si to stúpanie nemyslí, že nás zlomí. Hneď za tým som si musela čo najskôr sadnúť. Stálo to za to. Vypúšťam dietko na vlastné nôžky a hľadím do známa – neznáma. Vrch kopca je jedna veľká lúka, ohnisko a jeden opustený strom. A výhľad doďaleka na všetky strany. Kopec Skalnatá ponúka absolútne parádny panoramatický výhľad. To nie je až takým zvykom, pretože lesný porast na väčšine vrcholoviek v Malých Karpatoch obmedzuje výhľad na všetky strany.

Som užasnutá, okamžite rozpoznávame Záruby, Vysokú aj Vápennú - tri najvyššie kopce Malých Karpát. Rozpoznávame aj vyhliadku Veľkú Homolu a ďalšie a ďalšie miesta v nám, tak blízkych lesoch. Skalnatá je ideálne miesto na pozorovanie nočnej oblohy, vďaka kruhovému výhľadu si tu človek môže užiť západ a keď pár hodín počká, tak aj východ slnka. Zapisujem si toto miesto do zoznamu, kam sa ešte raz vrátim aj so stanom a spacákom.

Celá trasa bola dlhá 9 km a prejsť sa nám ju podarilo približne za 2 a pol hodiny. Na ceste dolu sme sa na chvíľu zastavili na Čermáku, opantala ma atmosféra, ktorá tu vládla. Vôňa špekáčikov, hojdačka na strome a deti blázniace sa na lúke. Paradox bol, že tu dolu fúkal dosť silný vietor, ktorý bol vcelku studený, zatiaľ čo hore na kopci vládlo bezvetrie.

My sme si pre výstup vybrali najkratšiu vzdialenosť, dôvod bol jasný – ročný syn v ergonomickom nosiči. Na Skalnatú vedú ešte ďalšie dve trasy. Z Pezinskej Baby ide na Skalnatú takmer 6 km dlhá červená trasa, alebo z Kuchyne po zelenej a potom po červenej 10 km dlhá trasa. K tomu si treba ešte prirátať cestu späť. Takže určite je z čoho vyberať a každý si tu príde na svoje.

Záver

Výlet to bol veru parádny. Adam to zvládol na jednotku, počasie nás tiež podržalo a opustený strom na vrchole kopca vnášal do dnešného dňa ohromnú atmosféru. Kiežby sme tam mohli v ten deň pod ním sedieť viac, ako len pár minút. No výlety s deťmi sú určite o všetkom možnom, len nie o sedení, to asi každý dobre pozná. A tak to má byť. Počet turistov, ktorých sme stretli od Čermáku až po Skalnatú spočítam na jednej ruke, takže určite nejde o frekventovaný turistický bod. Aspoň v tento deň to tak nebolo. Výlet sme zakončili tradičnou jesennou pečenou kačkou s lokšami pre doplnenie kalórií, ktoré sme vypotili pod Skalnatou.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Zo Zochovej chaty na Skalnatú so synom v nosiči 24/09/18 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Chata pod Soliskom a Škutnastá poľana s bábom Keď príde do hôr jeseň a začne farbiť všetko svojou pestrou paletou, každý okamih v nej strávený je dvojnásobne krásny. Pre mňa bol taký posledný septembrový deň v roku 2016, ktorý som strávila na vychádzke v slnkom zaliatych Vysokých … » viac dnes Daniela Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Recenzia Detské turistické nohavice Skogstad Lonahorgi Ako náš malý turista rastie, postupne sa s ním vydávame na dlhšie a náročnejšie túry, kde už nestačí vziať nohavice, ktoré maminka vyradila ako nevhodné na civilnejší účel. Je to ... » viac 12/06/19 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Túra Nýdek – Veľká Čantoryje s deťmi Koncom augusta 2018 má mladšia dcéra Vilma 8 týždňov a za sebou prvý alpský výlet. Staršia dvojročná Dita je už skúsená turistka. O dva týždne na to trávime predĺžený víkend v ... » viac 10/06/19 Andrea Morongová Západné Beskydy, Česko
Najnovšie články autora
 
Túra Vychádzka na rozhľadňu pod Kamzíkom Pre dospelého ľahká prechádzka, pre malého turistu však hotová cesta za dobrodružstvom. Je naozaj len málo miest v Malých Karpatoch, ktoré sme ešte nenavštívili. Niekedy mám pocit, že ma v pohorí nemá čo prekvapiť. Ale nie je to tak a telefón … » viac 06/05/19 Karolína Dobiašová Malé Karpaty
Túra Vychádzka zo Svätého Jura na hrad Biely Kameň Jesenných prechádzok v lese sa snáď nedá nikdy nabažiť. Prehrabávať sa v lístí, dýchať chladný vzduch volajúci po zime, no zároveň sa vyhrievať na slnku ako malá jašterica. Takto ... » viac 03/12/18 Karolína Dobiašová Malé Karpaty
Túra Ako drobec prešiel z Magurky na útulňu Ďurková Predpoveď počasia hlási posledné teplé dni na horách. Bez úvah o tom, či ide o hoax alebo pravdu, predĺžený víkend je už mesiac naplánovaný, vyrážame na Donovaly. Program za pochodu ... » viac 29/10/18 Karolína Dobiašová Nízke Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zo Zochovej chaty na Skalnatú so synom v nosiči 24/09/18 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty (CHKO Malé Karpaty)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 704 m n. m. – Skalnatá

  • min: 453 m n. m. – Modra-Piesok, Zochova chata

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 357 m

  • klesanie: 357 m

 • Vzdialenosť
  • 9 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 2017

 • Štart trasy
  • šírka: 48.3813 ° SŠ
   dĺžka: 17.2778 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.3813 ° SŠ
   dĺžka: 17.2778 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Zochova chata

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Modra (bus) - Modra-Piesok, Zochova chata (bus, parkovisko)


0.76 (0.31)