Túra

Z Mittersillu k HinterSee

27. 07. 2018
Počasie nám začiatkom júla v Alpách veľmi nepraje a tak po upršanom dni mierime s krpcom do Eisreisenwelt. Keďže výlet je tak na štyri hodinky, po odchode z jaskyne sa rozhodujeme, čo s poobedím. Pôvodný plán vyviezť sa lanovkou k Weiβsee kvôli oblačnosti zavrhujeme a mierime o dolinu ďalej – k HinterSee.

Do Mittersillu sa vraciame od Zell Am See a volíme posledný výjazd z kruhovej križovatky, označený aj ako výjazd na FelbertauernStrasse. Opúšťame mestečko a víta nás varovný nápis, že vstupujeme na horskú cestu. Opäť ľutujem, že nie je lepšie počasie. Pokojne by som sa ňou cez Felbertauern tunnel odviezla až na opačnú stranu Hohe Tauern, do Matrei, a odtiaľ do Lienzu. Ostatne, je to len niečo viac ako 60km a dolomity v okolí Lienzu mi učarovali už dávno.

Zasnívaná prechádzam ďalej a počúvam svojho navigátora – manžela sediaceho vedľa mňa. Pri ostrej ľavotočivej zákrute odbočujeme doprava, kde nás vítajú aj u nás známe hnedé tabule upozorňujúce na kultúrne a prírodné zaujímavosti. Parkovisko pri Schösswendklamm je cca 400 m od zákruty. Nevediac, do čoho ideme, čakáme klasickú rakúsku roklinu. Nuž, vysoké vápencové steny so zurčiacim potokom sa nekonajú. Ostáva len ten zurčiaci potok. Keďže však celý deň a noc lialo ako z krhly, vody v ňom je neúrekom. Postupne stúpame dolinou vyššie a vyššie a viac ako túto „klamm“ obdivujeme vysoké pohoria okolo nás, kde z každého žľabu prúdmi steká nahromadená dažďová voda. Tieto dočasné vodopády fascinujú nielen nás, ale aj najmenšieho člena našej výpravy, nášho takmer 5-ročného Janíka.

Na pár miestach turistická značka križuje úzku asfaltovú cestu, ktorá vedie až k HinterSee a po ktorej sa vcelku čulo premávajú autá (a kravy, ale tie už menej čulo). Prechádzame okolo wolfrámových baní a nad nami už vidíme chatu Meillinger Alm. Posledné metre k jazeru vedú priamo po asfaltke.

Pod Hinter See je neveľké parkovisko s informačným stánkom a drevenými kadibúdkami. Začudovane sledujem arabskú rodinku, ktorá k jazeru vynáša deky, fľaše s vodou, jedlo a dokonca aj hrniec plný (predpokladám) ich typického jedla. Keďže sme zvyknutí nosiť si do prírody so sebou len to najnutnejšie a jedávame na horských chatách, tento úkaz je pre mňa vcelku zaujímavý. Po pár metroch však pochopím. Všade, kde sa dá, majú arabské rodiny porozkladané deky alebo koberce a piknikujú. Čo tam po tom, že tráva a zem je premočená z dlhého dažďa. Čo tam po tom, že je zamračené a ani teplota nie je práve vysoká. Im to nezabráni užiť si príjemné popoludnie v príjemnom prostredí.

Kým Arabi si so sebou doniesli množstvo jedla a pitia, nám stačí vliezť do lesa a jedlo si nachádzame sami – breh je posiaty čučoriedkovými kríkmi. Netrvá dlho a Janík má fialové ruky, pery aj jazyk. Čučoriedky sa kde-tu striedajú s lesnými jahodami, ktoré sme nachádzali už popri ceste k jazeru.

Mimochodom, jazero. Ak čakáte typické alpské pleso, nedočkáte sa. HinterSee je výsledkom masívneho zosuvu pôdy a skál z bočného svahu kúsok pod záverom doliny. K zosuvu došlo v roku 1495 a od tej doby voda stekajúca z okolitých skál vytvorila neveľké jazierko plné života (takmer by som zabudla, okrem Arabov sme tu stretli aj dvoch rybárov). Od roku 1933 je tento prírodný úkaz chránenou prírodnou pamiatkou a dodnes je napájaný dažďovou vodou a vodou z topiacieho sa snehu z Venedigergruppe a Granatspitzgruppe.

Z lesa na spodnej časti jazera mierime k Gamsblickhütte. Sú pomaly štyri hodiny popoludní a chata je takmer prázdna. Obsluha odnáša posledné riady dovnútra a odchádzajú poslední hostia. Nevenujem tomu veľkú pozornosť, prechádzam po širokej štrkovej ceste ďalej k starej drevenici a na priľahlú lúku. Potulky ňou ma veľmi rýchlo prechádzajú – je podmočená a samozrejme plná kravských výkalov. Do jedného som poriadne zapadla už v Krimmelskej doline pred dvoma dňami, zopakovať si ten smrádek v aute nie je métou mojich túžení.

Keďže sa k jazeru dá dostať autom, je ideálnym východiskovým bodom pre vysokohorskú turistiku. Z množstva cieľov spomeniem Hörndl (2852 m), Tauernkogel (2988 m), Hochgasser (2922 m) či Messeling (2693 m). Medzi týmito „kopčekmi“ sa vo výške 2481mnm nachádza chata St. Pöltner Hütte, kde sa dá v prípade potreby prespať (otvorená býva len v letnom období – aspoň podľa stránky rakúskeho turistického spolu Alpenverein). Nuž a turisticky zdaní jedinci sa môžu dostať až ku výjazdu z tunela Felbertauern a do údolia Tauerntal.

Čas pokročil, u najmladšieho sa dostavuje únava a tak sa vydávame na cestu späť. Chata Gamsblickhütte je už zatvorená, ale Meillinger Alm ešte funguje. Nezastavujeme sa však, pokračujeme popri asfaltke nazad k autu a potom do Breitmoors, kde sme ubytovaní.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Z Mittersillu k HinterSee 27/07/18 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Zo Soriškej planiny na vrch Možic Sedíme pod pancierovým pozorovacím zvonom, Lucia aj so svojimi miniatúrnymi kamzíkmi šplhá po strmej lúke a celé Júlske Alpy aj s jazerom Bohinj máme ako na dlani. Sme ohromení a prekvapení, že nenápadne vyzerajúce vrcholky, ktoré nás na mape … » viac 26/05/20 Jitka Švarcová Svet
Túra Okruh k Červenému domčeku z Lozorna Červený domček na Lintavách je ikonické miesto, kde som už bola viackrát. Nedávno sme si ho vybrali ako cieľ okruhu po relatívne nových značkách z Lozorna, ktorými sme ešte nešli. ... » viac 25/05/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra Na Lysú horu s 2,5-ročným dieťaťom Na niektoré miesta sa vraciame radi. Dvakrát, trikrát, na bicykli, na lyžiach či pešo, vždy nás očaria a vždy sa tam cítime dobre. Moravsko-sliezske Beskydy sú jedným z nich. Kraj ... » viac 19/05/20 Jitka Švarcová Západné Beskydy, Česko
Najnovšie články autora
 
Túra Okruh Súľovskými skalami so synom Jedno štvrtkové ráno otvorím hikeplanner a premýšľam, kam sa vybrať. Voľba padá na Súľovské skaly, je pol deviatej, Janino raňajkuje, ja som akurát dojedla. Nesmelo sa ho pýtam, či si nechce spraviť výlet, kam sa ale musíme dopraviť autom a … » viac 18/05/20 Martina Haratíková Súľovské vrchy
Túra Jesenný Bärenschützklamm so šesťročným turistom Prvá túra po májovej operácii chrbtice. Čo vybrať? Kam ísť? Voľba najskôr padá na Hintere Tormauer, menšiu sestru známej Ötschergraben, ktorá je nazývaná aj Grand Canyon Európy. ... » viac 14/10/19 Martina Haratíková Svet
Svet Jesenný Wasserlochklamm s 5-ročným šibalom Vo Wasserlochklamme som bola prvý raz v lete v roku 2011. Bola to jedna z prvých rakúskych roklín, ktoré som navštívila, a jej 67 m vysoký vodopád mi doslova bral dych. Keď sme posledný ... » viac 05/11/18 Martina Haratíková Svet
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Z Mittersillu k HinterSee 27/07/18 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) - Východné Alpy (Ostalpen) - Centrálne Kryštalické Alpy - Vysoké Taury (Hoher Tauern)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 1313 m n. m.

  • min: 1025 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 288 m

  • klesanie: 288 m

 • Vzdialenosť
  • 7 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 07.07.2018

 • Voda
  • Meillinger Alm, Gamsblick Hutte

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • autom


0.47 (0.17)