Čerenová skala
Túra

Čerenová skala s najmenšími

21. 06. 2018
V strede mája 2018 trávime predĺžený víkend na Liptove. Hiking partia takmer ako za starých čias, akurát pribudol slušný počet detí, počnúc prvým ešte v brušku cez niekoľko ďalších po najstaršie 6-ročné. Všetci naši prckovia sú však zvyknutí, že na túry sa proste chodí - či už v šatke, v nosiči, v kočíku alebo pešo, takže keď nepršalo, veselo sme vandrovali. V posledný deň sme uskutočnili hromadný batoľací výstup na Čerenovú skalu nad Liptovskou Annou.

Trasa

Liptovská Anna, ruiny kostolíka – Annina dolina – Čerenová skala, Jánošíkov stôl a späť

Do Liptovskej Anny prichádzame takmer ako prezidentský konvoj. Parkujeme na konci obce pri ruinách kostolíka Sv. Anny. K nemu sa prejdeme pri ceste späť, teraz chceme rýchlo vyraziť, predsa len búrkové obdobie sa začalo a tak sa nezdržiavame.

So sebou mám len mladšieho trojročného Maťka, ale aby mi nebolo ľúto, že mám chvíľu na starosť len jedno dieťa, priberiem si aj takmer rovnako starú neter Lauru, kým jej rodičia uviažu do šatky ročného Lukáša. Laura s Maťkom sa chytia za ruky a pekne kráčajú zablatenou zvážnicou hore. Obrázok ako z kalendára. Ostatní s ďalšími deťmi sú už pred nami, ale po chvíľke ich dobiehame, v partii sú ešte dvoj- a štvor-ročná princezná, dvaapolročný chlapček a tehula v ôsmom mesiaci. Okrem toho aj nejakí tatkovia a ďalší kamaráti, partiu dopĺňajú dvaja hafani. Naša poľská kamarátka Hono na vrchole konštatuje, že vyzeráme ako nakupovaniachtiví Slováci na autobusovom zájazde v Novom Targu.

No ale nepredbiehajme, zatiaľ sa len presúvame spomínanou zvážnicou, asi 100 metrov rovno a potom strmo doprava a hore. Po asi 20 minútach (všetky časy sú s ledva trojročnými deťmi, ktoré idú po vlastných) zbadáme odbočku doľava do lesa. Odbočky sú dve za sebou a je jedno, ktorú použijete. Každopádne sa treba pripraviť na poriadne výživné stúpanie, keďže na troch kilometroch nastúpame 380 výškových metrov.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Chodník vedie v príjemnom ihličnatom lese s mladou trávou, je bez blata, čo nás teší. Viac o ňom ťažko niečo povedať, je to stále rovnaké a o to viac treba zabávať a motivovať deti, lebo stúpať do aleluja strmým terénom s tým istým výhľadom a ešte byť spokojní, to by sme od nich chceli veľa. Našťastie sa trochu zabavia medzi sebou, občas pri nejakej skale si vyjedia navzájom jedlo a tak pomaly postupujeme. Chodník je pomerne frekventovaný, vedie sem neoficiálna červená značka z Ižipoviec, každú chvíľu stretávame nejakých zostupujúcich.

“Koľko ešte máme hore?” “Zo pätnásť minút.” “Aj v tejto zostave?”, poodstúpim a turistom sa naskytne pohľad na naše jasle. “Noooo, tak 25, 30…”, prihadzuje turista váhavo.

Zo tri úseky sú naozaj nepríjemné, veľmi strmé, podklad rozmrvený na suť, šmýka sa to pod nohami, deti strkáme pred sebou alebo ťaháme za ruku. Maťko sa sťažuje, že nohy bolia, predsa len má tretiu túru za tri dni, ale vidí sa mi, že sme už skoro hore a tak ho ešte hecnem. Nosiť ho nemôžem, je už veľký a ťažký. O minútku naozaj dorazíme ku skale, vyzerá impozantne. Ďalších asi 15 minút ju obchádzame zľava. Napokon predsa prichádzame na rovinku, náš chodníček odbočuje vpravo na vyhliadku. Kto by chcel vedieť, kam sa dostane chodníkom, ktorý pokračuje vľavo do hory, odporúčam článok Paliho Timka, ktorý to preskúmal.

Skala je vlastne malá stolová hora, takže prejdeme zo dvadsať metrov po rovine medzi riedkym porastom a prichádzame ku krížu. Letecké výhľady odtiaľto sú dychberúce. Sprava Pravnáč, Liptovská Anna pod nami, ako na dlani máme celý Liptov aj s Liptovskou Marou, za ňou Nízke Tatry a vľavo uzatvárajú kulisu Západné Tatry. Počasie nám vyšlo a nevieme sa vynadívať. Samozrejme, druhým okom treba neustále strážiť deti, aby si niektoré neurýchlilo zostup rovno cez skalnú terasu. Našťastie dá sa sedieť dosť ďaleko od kraja. Dáme im aj niečo pod zub a napiť, porobíme niekoľko fotiek zo zájazdu a keď deti prejavia snahu ponevierať sa pri okraji skaly, volíme rýchly zostup. Ten začíname tiež hromadne. Adushka sa ma pýta, či nemám paličky, bojí sa pádu na strmine s bruškom. Nemám veru, lebo rátam s tým, že rukami budem držať a brzdiť Maťka. Adush si teda v lese nachádza improvizovanú paličku, čo s potešením víta Hugo, kríženec dogy a labradora, ktorý nechce pochopiť, že táto palička nie je určená na aport. “Jožííí, zavolaj si Huga”, nesie sa lesom.

Opatrne schádzam s Maťkom, táto prvá časť zostupu je naozaj strmá a Maťko sa presúva najmä šmykmi. Pri balansovaní ma znervózňuje Hugo, ktorý lieta po chodníku hore-dole a vždy zabrzdí až tesne nad nami alebo pod nami. Bojím sa, že na tejto strmine nás pozráža ako kolky. “Jožíííí, zavolaj si Huga”, nesie sa lesom opäť.

Zostup pokračuje bez úrazu, zato čím ďalej pomalšie. Predsa len Maťko už má toho za sebou veľa. Postupne teda ostávame takmer na konci konvoja - ten uzatvára sestra so švagrom, neterou a synovcom. Aj Laura už má toho dosť a tak Dušan vymyslí drobcom hru na vláčiky - chytia sa popruhu na jeho batohu a zaradia za seba a takto ich rôznymi výmenami vagónov a lokomotív dotiahne až na zvážnicu. Tam im dáme trochu občerstvenia, potom si vezme Dušan Maťka na chrbát, ja Lauru na ruky, Danka má v šatke Lukáša a ovešaní deťmi zídeme posledný úsek k autám.

Najmenšieho s tatom necháme pri aute a my si ešte vybehneme na malý vŕšok, kde stojí drevená zvonička, drevená veža a zvyšky múrov ranogotického kostolíka Sv. Anny. Postavený bol koncom 13. (začiatkom 14.) storočia. Je považovaný za najstarší kostolík Liptova. Na prelome 15. a 16. storočia prešiel prestavbou, ktorej vďačí za unikátny pôdorys, keď šírka lode a presbytéria je väčšia než ich dĺžka. Dôvodom bola kapacita a možnosti dané miestom, kde kostol stál. Začal chátrať po požiari v roku 1805 a dnes z neho vidno len zvyšky obvodových múrov. Na mieste sme sa dočítali o zámere obnoviť kostolík, resp. zakonzervovať ho ako ruinu, aby sa už ďalej neničil.

Výlet bol pekný a výhľady fantastické, odporúčam aj rodičom s menšími deťmi, ak ich vynesiete alebo sú zvyknuté šliapať.

Autor záznamu trasy je Matúš Morong

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 7 príspevkov
Čerenová skala s najmenšími 04/07/18 12:52 7 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený turista. S týmto heslom v sobotu ráno chalani mudrujú nad … » viac 26/10/20 Daniela Mäkká Malé Karpaty
Cyklotúra Okolo Sitna s deťmi Nenáročná poldenná cyklotúra v okolí Sitna a tajchu Počúvadlo, známych turistických bodov Štiavnických vrchov. Technicky nie je náročná, no nie je ani jednotvárna. My sme sa sem ... » viac 19/10/20 Soňa Mäkká Štiavnické vrchy
Túra Na Starý plášť s dieťaťom Starý plášť je neznačený kopec neďaleko červenej malokarpatskej hrebeňovky (Štefánikova magistrála). Len tak na mape by ma asi neupútal, no po zapnutí vrstvy fotiek je jasné, že ... » viac 12/10/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Okolo Sitna s deťmi Nenáročná poldenná cyklotúra v okolí Sitna a tajchu Počúvadlo, známych turistických bodov Štiavnických vrchov. Technicky nie je náročná, no nie je ani jednotvárna. My sme sa sem vybrali začiatkom jesene, kedy bolo ešte príjemne, no bez … » viac 19/10/20 Soňa Mäkká Štiavnické vrchy
Túra Na Starý plášť s dieťaťom Starý plášť je neznačený kopec neďaleko červenej malokarpatskej hrebeňovky (Štefánikova magistrála). Len tak na mape by ma asi neupútal, no po zapnutí vrstvy fotiek je jasné, že ... » viac 12/10/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra Zámok, pralesový zvyšok a Kuchynský hrad Na jar som objavila veľmi peknú lokalitu v Malých Karpatoch. Ide o oblasť medzi Kuchyňou, Rohožníkom a vrcholom Vysoká. Je tu viacero kopcov porastených zakrpatenými a pokrútenými dubmi, ... » viac 05/10/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čerenová skala s najmenšími 04/07/18 12:52 7 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Chočské vrchy

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 999 m n. m. – Čerenová skala

  • min: 660 m n. m. – Liptovská Anna

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 383 m

  • klesanie: 383 m

 • Vzdialenosť
  • 3 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 12.05.2018

 • Štart trasy
  • šírka: 49.1505 ° SŠ
   dĺžka: 19.4674 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1505 ° SŠ
   dĺžka: 19.4674 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Liptovská Anna (bus, parkovanie pri ruinách kostolíka)

Sponzor článku

1.51 (0.81)