Steinwandklamm
Túra

Steinwandklamm a Myrafalle na jar

26. 06. 2018
Tento rok som si konečne povedala, že krpec je dosť veľký na to, aby sme sa mohli vrátiť k našim jednodňovým výletom do rakúskych Álp. Z Bratislavy ich máme tak trochu bližšie ako Tatry. Prvou skúškou toho, či to naozaj zvládneme, boli roklina Steinwandklamm a vodopády Myrafalls kúsok od nej.

Z Bratislavy vyrážame okolo ôsmej ráno po diaľnici smerom na Viedeň. Na viedenskom obchvate odbočujeme na Graz a tohto smeru sa držíme aj ďalej. Z diaľnice definitívne schádzame pri značke Myrafalle a pokračujeme po okresnej ceste až do Muggendorfu. Neschádzame však k vodopádom, ale pokračujeme ďalej a pri hostinci Karnerwirt odbočujeme z hlavnej cesty doprava. O niekoľko kilometrov parkujeme pred hostincom Jagasitz a širokou štrkovou cestou zostupujeme ku vchodu do rokliny. V mýtnom domčeku platíme vstupné, vyberáme si kombinovaný lístok do rokliny aj na Myrafalle. Dospelý platí 8,- €, deti do 6 rokov majú vstup zdarma (deti vo veku 6 - 14 rokov platia za kombinovaný lístok 2,- €). Ak by ste sa rozhodli zakúpiť si lístok len do rokliny, dospelý zaplatí 5,- € a dieťa vo veku 6 - 14 rokov 1,50 €.

Prechádzame kde-tu po drevených lávkach a mostíkoch, kde-tu kamennou cestičkou prvou časťou rokliny. Je užšia ako Myrafalle, ale je rovnako dobre udržiavaná. Keď po pár minútach prejdeme najužšou časťou Steinwandklamm, dostávame sa ku križovatke turistických trás. Modrá vedie ďalej popri potoku, červená odbočuje ku skalným bralám a na Rudolf Decker Steig. Víta nás varovný nápis, že cesta je vhodná len pre skúsených horolezcov. Keďže sme ju však ako nehorolezci absolvovali pred pár rokmi - lebo plánujeme syna zobrať do Slovenského raja - volíme červenú. V Slovenskom raji nás nikto nerozmaznáva drevenými cestičkami, mostíkmi a zábradliami ako Rakúšania. Častokrát je to skôr turistika typu „nájdi si svoju vlastnú cestu“. Ak by sa bál tu, bál by sa aj v Slovenskom raji, takže by sme dovolenku radšej posunuli.

Odkláňame sa od potoka a stúpame suťovým terénom, vylepšeným drevenými brvnami, ktoré majú slúžiť ako schody, k prvým rebríkom. Turistov je v rokline zatiaľ pomerne málo a tí, ktorých sme stretli s deťmi, sa vydali modrou značkou. Zastavíme sa pod rebríkmi a pýtame sa Janíka, ktorý chce zdolať. Ten 13-metrový je strmší a končí v skalnej diere, preto volí menej strmý a kratší 9-metrový. Idem prvá, aby som mu hore mohla pomôcť. Zospodu ho istí manžel. Bez problémov vylezie a celý šťastný a vzrušený hľadí, čo bude ďalej. Nasleduje pár ďalších kratších rebríkov a prechod skalnými dierami Wildschützenhöhlen. Sme na konci steigu. Pokračujeme príjemným lesným terénom až k miestu, kde sa k červenej značke pripája modrá a po drevených schodíkoch stúpame k jaskyni Turkenloch. Po vyjdení z malej jaskyne sa skalnatým terénom dostávame na vrchol rokliny a volíme oddych.

Lesnou cestou sa vraciame k autu a späť k Muggendorfu. Pri pohľade na autá odparkované kde-kade popri prístupovej ceste začínam ľutovať svoje rozhodnutie ísť najskôr do Steinwandklamm. Vyložím chlapcov a hľadám voľné miesto na parkovanie. Našťastie pár skupiniek odchádza, a tak to rýchlo pichnem na vrchné parkovisko. Je síce ďalej od vstupu k vodopádom, ale trocha chôdze ešte nikoho nezabilo.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Keďže máme kombinované lístky, mierime rovno k turniketu. Je sobota, počasie je krásne a chodník je preplnený turistami nielen zo Slovenska, ale aj Maďarska či Česka. Kým sa vytešujem s foťákom a statívom, moji chlapi miera hore. Stretávame sa až na ihrisku hostinca Karnerwirt, kde si dávame dlhšiu pauzu. Po nej prichádza otázka, či sa vrátime rovnakou cestou, alebo budeme pokračovať k Haussteinu. Najmenší člen našej výpravy prekvapivo velí Hausstein, a tak stúpame lesom na čistinku, z ktorej vedie 10-minútové prudšie stúpanie skalnatým a štrkovým terénom na vrchol skaly.

Výhľad na Schneeberg je krásny, no nie tak ako od hostinca Jagasitz. Zostupujeme nazad na čistinku a prechádzame na ďalšiu lesnú cestu, ktorá by nás mala doviesť späť k vodopádom. Po chvíli však na menšom rúbanisku strácame značku a smer. Nakoniec odbáčame doľava na širšiu, traktormi vyjazdenú cestu a po chvíli sme nazad na značenom turistickom chodníku.

Keďže počasie je naozaj krásne, cesta vodopádmi je stále plná. Smerom hore nám to až tak neprekážalo, no vyhýbanie sa množstvu (viac či menej bezohľadných) turistov smerom dole je zážitok hodný čakaniu na rebríky v Suchej Belej uprostred leta.

Túru končíme zhruba po šiestich hodinách na veľkom detskom ihrisku pri rybníku. Je teplo, a tak Janina vyzliekam a nechám ho čľapkať sa vo vode. Skúška zvládnutá – môžeme robiť plány na ďalšie výlety a dovolenku v Slovenskom raji.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 1 príspevok
Steinwandklamm a Myrafalle na jar 29/06/18 16:28 1 príspevok
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Zimný okruh na hrebeň Spišskej Magury zo Ždiaru Niekedy stačí pre cestovný ruch urobiť málo. Odhrnúť parkovisko. Táto okolnosť rozhodla o tom, že v druhej polovici februára sme sa vybrali na tento okruh. Pôvodne sme mali v pláne niečo iné, ale odradili nás ľadové parkoviská. Trasa je nižšej … » viac 01/03/21 Soňa Mäkká Spišská Magura
Túra Decembrová Siná s deťmi Výlet na Sinú, vari najkrajší kopec v Nízkych Tatrách, sme plánovali ísť s našimi chlapcami už dlhšiu dobu. Ale stále to nevychádzalo. Už keď sme chceli vyraziť, malo byť zlé ... » viac 22/02/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Zimná Tatranská magistrála s deťmi – okruh z Nového Smokovca Tatranská magistrála v zime nie je otvorená na celom úseku. Celoročne je prístupná napríklad v oblasti Sliezskeho domu, a tak sme si naplánovali okruh z Nového Smokovca, ktorý zahŕňal ... » viac 15/02/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Hrebienok – Tatranská Lomnica Jarné prázdniny sme sa nakoniec rozhodli stráviť vo Vysokých Tatrách. Ako východiskový bod vyhrala Tatranská Lomnica, odkiaľ sa dá v pohode všade dostať vláčikom a nemusím riešiť presuny autom, ani plné parkoviská. A keď sme boli vo Vysokých … » viac 06/07/20 Martina Haratíková Vysoké a Belianske Tatry
Túra Hrad Uhrovec – okruh z Jankovho vŕšku s Jankom Keďže sa nerada vraciam rovnakou trasou, akou som išla do cieľa, ak je čo i len trošku možné urobiť si okruh, idem po tejto možnosti ako pes po údenom. V prípade hradu Uhrovec to nebolo ... » viac 30/06/20 Martina Haratíková Strážovské vrchy
Túra Mokrou dolinou na Čiernu skalu so synom Po utorkom výlete do Jánošíkových dier sme si žiadne ďalšie plány nerobili. Dohoda znela jeden výlet v týždni. No úlohy sa nám podarilo dokončiť už v stredu, čakal nás predĺžený ... » viac 15/06/20 Martina Haratíková Malé Karpaty
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Steinwandklamm a Myrafalle na jar 29/06/18 16:28 1 príspevok
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) – Gutensteinské Alpy (Gutensteiner Alpen)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 720 m n. m.

  • min: 460 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 450 m

  • klesanie: 450 m

 • Vzdialenosť
  • 17 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 2018

 • Štart trasy
  • šírka: 48.5978 ° SŠ
   dĺžka: 20.8878 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.5983 ° SŠ
   dĺžka: 20.8368 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Hostinec Jagasitz, hostinec Karnewirt

 • Doprava
  • Bratislava - Viedeň - smer Graz - Myrafalle - Muggendorfu - hostinec Karnerwirt - hostinec Jagasitz (parkovisko)


0.44 (0.18)