Túra

Čutkovská dolina s kočíkom

16.07.15
Je to veľmi ľahko dostupná dolina v severnej časti pohoria Veľká Fatra. Je dobrým východiskom na túry v smere na hlavný hrebeň alebo do Hrabova a Vlkolínca, je dlhá 7 kilometrov a vedie ňou cesta, čím je príťažlivá aj pre cyklistov a rodinky s detským kočíkom.

Ústie doliny je v Černovej, mestskej časti Ružomberka. Najvýznamnejšou historickou osobnosťou Černovej je Andrej Hlinka, kňaz a politik (1864 - 1938). Miestny kostol zasvätený Ružencovej Panne Márii bol postavený v rokoch 1906-1907 a stal sa symbolom odporu slovenského národa proti násilnej maďarizácii.

Trasa

Ústie Čutkovskej doliny – chata pod Kozím a späť

Prejdeme cez drevenú bránu s názvom doliny, sú tu koliby s občerstvením a možnosťou ubytovania, veľký areál ponúka veľa zábavy pre deti a celé rodinky. Pri Kolibe u dobrého pastiera je Detský zábavný park obra Čutka, [i]posledného žijúceho obra karpatského typu na svete[/i], s trampolínou, preliezačkami, deti si môžu vyskúšať aj lukostrelbu. Park je otvorený od 10:30 do 17:00 hodiny a vstupné sú 4,- € za 1,5 hodiny pre dieťa v sprievode rodiča.

Nechýba veľké parkovisko s množstvom informačných tabúľ. Štart na pešie túry i cyklotúry. Jedna z tabúľ ponúka prepojenie Čutkovskej a Hrabovskej doliny cyklochodníkom vedúcim novovybudovanou lesnou zvážnicou s dĺžkou 4,5 km. Veľmi láka, avšak je zrejmé, že s kočíkom by to nebolo to pravé orechové. Však nabudúce.

Ďalšia tabuľa je plná informácií o Národnom parku Veľká Fatra s možnosťami túr pešo či na bicykli, nechýbajú informácie o geológii či miestnej flóre a faune. Turistické značky by nás rady poslali napríklad do sedla pod Vtáčnikom.

Prechádzka dolinou môže byť romantická, objavná či dobrodružná - podľa toho, kto sa na ňu vyberie. Vedie ňou asfaltka, ktorá nám umožní prechádzku s kočíkom, vedie k Chate pod Kozím, táto chata je v správe dobrovoľníkov z Černovej, nie je tu možnosť občerstvenia. Dĺžka vychádzky až po chatu je necelé 4 km.

Vystupujeme na poloprázdnom parkovisku, je voňavý letný deň, tak nám neprekáža ani nejaká tá kvapka začínajúceho dažďa. Prezrieme si všetky tabule. Vyložíme kočík, malý pasažier sa teší zo zmeny polohy a veľkými kukadlami obzerá meniaci sa výhľad. Idúc cestičkou od koliby pozorujeme ohradu s ovečkami, stráži ich veľký biely ovčiarsky pes, volá sa Bela. Oproti je malý rybníček a ohrada pre koníky, na ktorých sa môžu odvážne detváky povoziť.

Čutkovská priehrada

Ďalej je neveľká Čutkovská priehrada. Nádrž bola vybudovaná ženistami slovenskej armády v rokoch 1944–1947. Cieľom výstavby bolo zabezpečiť akumuláciu a dostatočný tlak úžitkovej vody pre výrobu vtedajších bavlnárskych závodov. Po oboch stranách úbočí je hustý ihličnatý les. Vďaka dažďu je vôňa omamná, a keby bolo o trochu viac stupňov, určite by voňali huby.

Potok Čutkovo a studnička

Potok Čutkovo nie je veľmi hlboký, a preto je vhodný na rôzne hry - stavanie mlynčekov či malých priehrad, či púšťanie lodičiek z halúzok. Po ľavej strane medzi potokom a cestou je veľká lúka, je tu niekoľko ohnísk a stolov s lavičkami, ideálne miesto na opekanie slaninky a hry s loptou či lietajúcim tanierom. Cez potok vedie drevený mostík k vynovenej studničke Pod Klucmanovou. Od studničky vedie popri potoku jeden z mnohých "indiánskych chodníčkov", na ktorých môžu detváky popustiť uzdu fantázii. My s kočíkom radšej pokračujeme po ceste.

Po pravej ruke pohľadom zavadím o veľké mravenisko, zostanem chvíľu stáť a pozorujem jeho život. Okolité lúky sú v plnom rozkvete začínajúceho leta.

O chvíľku sme pri rázcestníku cyklotrás, pokračujeme ďalej asfaltkou. Svätý Peter pritvrdzuje, a tak sa nakoniec po hodinke otáčame a celí mokrí končíme nedokončenú vychádzku v Kolibe u Dobrého pastiera. Najmenší turista sa ešte nezobudil, tak si v kočíku spokojne búva, kým zjeme výbornú cesnačku a orechové šúľance. Naložíme drobca aj s celou výbavou a hajde niekam, kde neprší. A že sem opäť skoro prídeme, to je isté.

Prečítajte si tiež
Náučný chodník známa - neznáma Čutkovská dolina

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 3 príspevky
Čutkovská dolina s kočíkom 31/07/15 19:14 3 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Silvestrovský okruh z Lesnice s deťmi Posledný deň roku 2019 sme sa rozhodli spestriť si nenáročnou prechádzkou v Pieninách, v okolí Lesnice. Náš prvý pokus v oblasti začal presne pred rokom. Vtedy sme chceli od miestnej školy cez sedlo pod Šafranovkou prejsť na poľskú chatu Orlica a … » viac včera Mirka a Milan Kvietkovci Pieniny
Túra Novoročná túra na Velickú poľanu Ako na Nový rok, tak po celý rok, hovorí sa. Nebolo by od veci chodiť na túru každý deň, bavím sa v duchu na tomto porekadle, keď šliapeme z Nového Smokovca mladým lesom. Vybrali sme sa ... » viac 20/01/20 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Predné Solisko s deťmi Predné Solisko je obľúbený a ľahko dostupný vrchol nad Štrbským Plesom, veľká časť prevýšenia sa totiž dá absolvovať sedačkovou lanovkou. Keďže osemročný Kubko chcel ísť na ... » viac 06/01/20 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Chata pod Soliskom a Škutnastá poľana s bábom Keď príde do hôr jeseň a začne farbiť všetko svojou pestrou paletou, každý okamih v nej strávený je dvojnásobne krásny. Pre mňa bol taký posledný septembrový deň v roku 2016, ktorý som strávila na vychádzke v slnkom zaliatych Vysokých … » viac 17/06/19 Daniela Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Rozhľadňa Žalostiná s deťmi Kopaničiarska časť Záhoria smerom k hranici s Českou republikou je pre mňa neznámym miestom, z našej záhoráckej základne je to necelých 50 motoristických kilometrov. V májovú sobotu s ... » viac 23/05/19 Daniela Mäkká Biele Karpaty
Recenzia Bratislava pre deti V minulom roku vydavateľstvo DAJAMA prinieslo na trh novú edíciu s názvom Výlety s deťmi. V prvej knižke Bratislava pre deti ponúka známe lokality v Bratislave a okolí na výlety s ... » viac 11/04/19 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čutkovská dolina s kočíkom 31/07/15 19:14 3 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Veľká Fatra (Národný park Veľká Fatra)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 629 m n. m.

  • min: 525 m n. m.

 • Vzdialenosť
  • 7 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 23.06.2015

 • Štart trasy
  • šírka: 49.08176 ° SŠ
   dĺžka: 19.2549 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.08176 ° SŠ
   dĺžka: 19.2549 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Studničky v doline

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Parkovanie v ústí Čutkovskej doliny (pri kolibe)

Sponzor článku

0.59 (0.08)