Túra

Nosal a Wielki Kopieniec zo Zakopaného

23. 07. 2013
Mohli by sme použiť aj titulok „Jeden z najrýchlejšie dosiahnuteľných výhľadov v Tatrách“. Po hodinke stúpania budeme mať pred sebou poľské Tatry ako na dlani. Po ďalšej hodine a pol stojíme na druhom vrchole dňa a v diaľke budeme rozpoznávať nielen poľské a hraničné štíty, ale aj slovenské končiare. Poldenný výšľap absolvujeme s ratolesťami okolo šiesteho roku, pričom nie je raritou tu stretnúť aj mladšie deti.

Nosal a Wielki Kopieniec s deťmi - výhľadové body v Zakopanom

Prečo Poľsko? Čoraz viac ma ťahá preč z našich Vysokých Tatier zničených veternou, podkôrnou kalamitou a v neposlednej rade aj ľudskou chamtivosťou a márnivosťou. A tak logicky mierime už tradične s deťmi k našim susedom do Poľska. Ani dnes to nebude iné.

Cestovanie

Autobus poľského dopravcu prichádza načas. My, traja chlapi, teda tato s dvomi synmi sa vydávame na cestu. Je to už viac ako rok, čo ma na tieto kopčeky upozornil FunTTomas, a konečne nastal deň D. Po prekročení hranice stojíme zablokovaní v kolóne. Uplynie 20 minút a začíname sa posúvať vpred. Vidíme, že zdržanie spôsobili cestári striekajúci na vozovku deliacu čiaru. Troška je to úsmevné, ale v našej situácii, keď nám záleží na každej časovej rezerve, som z toho trocha na vetvy. Vrie mi krv v žilách, keď si spomeniem ako odvšadiaľ sú počuť hlasy o cezhraničnej spolupráci v cestovnom ruchu a o čerpaní financií z fondov EU. A pritom jediné priame spojenie Tatry-Zakopané poskytuje poľský dopravca v časoch, ktoré vyhovujú na vykonanie celodenných túr na slovenskej strane susedom zo Zakopaného, ale my, Slovač, v Poľsku ledva stihneme poldenné túry. Ešteže je tu záložný plán návratu aspoň na Lysú Poľanu miniautobusmi, ktoré vozia turistov pod Morské oko.

Trasa

Zakopané, zastávka Oswalda Balzera, Nosal – Nosal - Nosalowa Przelecz - Polana Olczyska - Wielki Kopieniec - Polana Olczyska - Zakopané, časť Jaszczurówka - zastávka Oswalda Balzera, Nosal (trasa v mape)

Vyrážame smer Nosal (1206 m)

Je niečo pred jedenástou a vystupujeme v Zakopanom na autobusovej zastávke Oswalda Balzera pod naším kopcom Nosal. Ulica nesie meno poľského historika a odborníka na právo. Bol členom kolektívu, ktorý zastupoval v roku 1901 Rakúsko na medzinárodnom arbitrážnom súde v spore s Uhorskom o Morské oko. Mimochodom od rozhodnutia súdu poloha štátnej hranice pretrváva až dodnes. Pokračujeme spomínanou hlavnou ulicou. Prvou uličkou vľavo sa dostávame k potoku Bystra. Ľavým brehom proti prúdu prídeme k domčeku s výberom poplatku za vstup do TNP (Tatrzański Park Narodowy). Vydávame sa zelenou značkou. Hneď od začiatku začína pomerne prudké stúpanie, ktoré je miestami zmiernené traverzmi. Už po 20 minútach sa chodník občas dostáva z lesa ku skalným bralám, pod ktorými je hlboký zráz dole do Kuźnic. Otvárajú sa prvé výhľady. Krotím mojich chlapov pri preskúmavaní skál a nabádam ich, že ešte nám ostáva kus cesty. Vrchol sa s nami pohráva. Vynoríme sa z lesa, stojíme na ďalších bralách a opäť sa chodníkom stáčame do lesa. Tento scenár sa opakuje hádam do nekonečna. Ale po necelej hodine sme už hore. Výhľady sú proti slnku, fotoaparát veľa toho nevykúzli, no naše oči sa môžu napásť do sýtosti. V diaľke spozorujem náš ďalší vrchol Wielki Kopieniec. Neprezieravo ho ukazujem deťom a začína nakrátko presviedčanie, motivovanie.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Wielki Kopieniec (1328 m)

Obchádzame bralo po skalách. Na jednom exponovanejšom úseku nám pomáha milý starší pánko. Na tomto úseku by sa možno pre prípad mokrej skaly hodila dvojmetrová reťaz. Klesáme príjemným lesným chodníkom do sedla Nosalowa Przelecz. Tu máme možnosť zísť zelenou značkou do Kuźnic. Pokračujeme žltou na Polanu Olczyska. Z miest, kde nie je les, vidíme spätne Nosal a pred nami Wielki Kopieniec. Na poľane prechádzame okolo starej opustenej koliby. O niekoľko minút prichádzame k oddychovému miestu. Deti sa hrajú pri zurčiacom potoku. Naberáme sily do posledného dlhého a podľa mapy príkreho stúpania. Prechádzame na zelenú značku. Pri naberaní výšky tu stretáme niekoľko mamičkovských skupiniek s deťmi. Chodník vedie lesom a pre ratolesti po nepríjemných kameňoch. Za pol hodinu sme na poľane pod vrcholom, na ktorý vystúpime po ďalších pätnástich minútach. Dávame si tu lízatkovú párty, ktorá bola motiváciou počas plahočenia sa sem. V porovnaní s predchádzajúcim kopcom je tu širší výhľad, ale viedol sem neatraktívny chodník bez brál.

Návrat

Mohli by sme obísť spomínanú lúku okolo salašov, ale z časového hľadiska volíme návrat na Polanu Olczyska, tak ako sme sem prišli. Klesanie je náročné a po chvíli preväzujeme topánky. Na poľane sa stáčame vpravo sledujúc zelenú značku pokračujeme dolinou Olczyska. Užívame si hukotu potoka. Ideme okolo obrovských lopúchov a nasávame sviežu, vlhkú vôňu doliny. Tesne pred vstupom do časti Zakopaného - Jaszczurówka nachádzame ohradenú minirezerváciu Ośrodek czynnej ochrony plazów i gadów. Ešte míňame búdku na vyberanie vstupného a ocitáme sa na chodníku, ktorý nás popri hlavnej ceste dovedie do východzieho bodu. Po hodine a desiatich minútach od vrcholu sme na zastávke. Čakáme len 10 minút a nastupujeme do autobusu. Než sa stihneme vymotať zo Zakopaného, obaja horali už spia.

Záver

Dodám, že hoci poľské Tatry sú známe veľkým počtom turistov, no my sme v tomto prípade nestretali o nič viac výletníkov ako u nás. Celkový čas túry aj s prestávkami bol približne štyri a pol hodiny.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 7 príspevkov
Nosal a Wielki Kopieniec zo Zakopaného 05/09/18 22:01 7 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Tematínsky hrad a Tematínska lesostep Alebo mrazivý novembrový slnečný kúpeľ. Sobotnú ozdravnú vychádzku sme si naplánovali v papučiach a s teplým čajom v piatok večer. Kubko navrhol hrad Tematín v Považskom Inovci, ktorý je od Bratislavy približne hodinku jazdy autom. Aby sme sa aj … » viac 30/11/20 Daniela Mäkká Považský Inovec
Túra Na Kráľovu hoľu cez Kráľovu skalu Na ikonickú Kráľovu hoľu vedie viacero značiek. My sme sa na ňu vybrali po zelenej z Telgártu, cez Kráľovu skalu, ktorá mala byť pôvodne cieľom detskej túry. No naši chlapci dali ... » viac 23/11/20 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Túra Plavecký Peter – Buková na popoludnie Názov zľahka odkazuje na sériu kratších túričiek, ktorú sme uverejňovali už veľmi dávno. V tomto prípade ide skôr o túru na dopoludnie, no koncept je rovnaký. Opúšťame záhorácku ... » viac 16/11/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Najnovšie články autora
 
Túra Jaskyňa v Skalke - tip na výlet s deťmi na Spiši Našu trilógiu hľadania verejnosti voľne prístupných jaskýň Belianských Tatier a Spišskej Magury zavŕšime Jaskyňou v Skalke. Ide o poslednú sprístupnenú jaskyňu v rámci danej lokality. Neobmedzený pohyb pri pátraní nám zabezpečí fakt, že sa … » viac 18/11/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Jaskyne
Túra Kvetnica – banský náučný chodník a bunker vo Vernári Na spojnici Poprad - Telgárt nájdeme niekoľko technických a historických zaujímavostí. My sme sa tentokrát boli pozrieť na novobudovaný náučný chodník, a to banský NCH v Kvetnici. Do ... » viac 28/01/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Nízke Tatry
Túra Matka Božia a Medvedia hlava z Novoveskej Huty Na severovýchodnom okraji NP Slovenský raj sa v hore Matka Božia nachádza rovnomenná skalná vyhliadka. Rozhľad môžeme hravo porovnať so známym Tomášovským výhľadom. Nájdeme tu pokoj ... » viac 21/01/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Slovenský raj
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nosal a Wielki Kopieniec zo Zakopaného 05/09/18 22:01 7 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Poľsko: Tatry - Tatry Zachodnie (Západné Tatry)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1328 m n. m.
  • min: 890 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 670 m
  • klesanie: 689 m
 • Vzdialenosť
  • 10 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 09.07.2013
 • Štart trasy
  • šírka: 49.281 ° SŠ
   dĺžka: 19.9799 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.28468 ° SŠ
   dĺžka: 19.98657 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Poprad (vlak, bus) - Tatranská Lomnica (vlak, bus) - Lysá poľana (bus, mikrobus) - Zakopane (bus, mikrobus, vlak)
 • Doplňujúce súbory

1.6 (0.95)